Pytanie: Pracownik (kierowca) jest w pracy i należy do Ochotniczej Straży Pożarnej. W godzinach pracy dostaje zgłoszenie alarmowe ze straży. Czy może opuścić miejsce pracy bez poinformowania przełożonego? Czy czas, w którym jest na akcji, jest czasem płatnym przez pracodawcę? Czy traktujemy to jako nieobecność usprawiedliwioną niepłatną?
Dowiesz się jak rozliczyć strażaka.
Zobacz także
Gdzie powinno być przesłane roczne sprawozdanie stowarzyszenia wpisanego do KRS?
Z jaką najdalszą datą można honorować informację z KRK?
Jak rozliczyć dodatek do wynagrodzenia z tytułu dojazdu do pracy?
Kto ponosi koszt uzyskania informacji z KRK?
Pytanie: Czy stosowanie „wirtualnych” kas fiskalnych dotyczy zasadniczo ochotniczych straży pożarnych i kół gospodyń wiejskich, czy tylko określonych transakcji wykonywanych przez te organizacje?
Od 8 września 2023 r. obowiązuje nowelizacja ustawy o ochotniczych strażach pożarnych, która m.in. precyzuje zadania gmin w zakresie finansowania niektórych działań wykonywanych przez strażaków OSP.
Od 7 lipca br. gminy mogą otrzymać dotację celową na wyposażenie ochotniczej straży pożarnej. Dotację przekaże wojewoda.
Pytanie: Czy książka skarbnika OSP jest wystarczającym dokumentem do prowadzenia księgowości OSP nieprowadzącej działalności gospodarczej, która jest zgłoszona do prowadzenia uproszczonej ewidencji przychodów i kosztów? Jednostka spełnia warunki określone w ustawie do jej prowadzenia. Jeżeli książka skarbnika jest niewystarczająca, proszę o podanie wzoru ewidencji, którą jednostka musi prowadzić.
Od 15 kwietnia br. obowiązuje rozporządzenie określające zasady przeprowadzania badań okresowych strażaków OSP – ratowników oraz kandydatów na strażaka ratownika.
© Wydawnictwo Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies. Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.