W 2025 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4.666 zł. Oznacza to wzrost o 366 zł w porównaniu z kwotą minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującą w drugim półroczu 2024 r. Pracodawcy muszą sprawdzić, czy wynagrodzenia pracowników nie są niższe od kwoty wymaganej prawem. Nową wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę należy też uwzględnić przy ustalaniu wysokości wielu świadczeń pracowniczych.
Rada Ministrów była zobowiązana ustalić wysokość płacy minimalnej w drodze rozporządzenia w terminie do 15 września 2024 r. Trzy dni przed tym terminem został opublikowany i przekazany do podpisu Prezesa Rady Ministrów projekt rozporządzenia w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2025 roku.
Wynagrodzenie dla pracowników młodocianych zmniejszy się. Jest to związane ze spadkiem wysokości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w drugim kwartale 2024 r.
W listopadzie 2024 roku mija termin na wdrożenie ważnej dyrektywy wpływającej na płacę minimalną. Według nowych zasad płaca minimalna zostanie ustalona po raz pierwszy na 2026 rok. Sprawdź 13 ważnych zmian dla pracodawców i pracowników.
Pytanie: Spółka z o.o. w 2022 roku nie wypłaciła wynagrodzeń za październik–grudzień 2022 roku. W 2022 roku nie zaliczyła ich do kosztów uzyskania przychodów. Spółka wypłaciła zaległe wynagrodzenia wraz ze składkami ZUS i PIT w marcu 2023 roku. Jak zaksięgować zaległe wynagrodzenia w 2023 roku?
© Wydawnictwo Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies. Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.