Aktywa niemające postaci materialnej lub powierzone innym jednostkom należy zinwentaryzować drogą potwierdzenia sald. Dzięki tej metodzie można wykryć nieprawidłowości i nadużycia w gospodarce finansowej.
W przypadku inwentaryzacji drogą spisu z natury pożądane jest opracowanie zarówno harmonogramu, jak i planu inwentaryzacji dla tej metody. Przydatne będzie też opracowanie planu sytuacyjnego (mapa terenu jednostki) zawierającego odpowiednio nazwane miejsca składowania poszczególnych rodzajów zapasów w jednostce z podaniem osób za nie odpowiedzialnych i określeniem asortymentów (rodzajów) zapasów składowanych w tych miejscach.
Zobacz także
Jak proceduralnie zastosować do zlikwidowania izby gospodarczej nie prowadzącej działalności gospodarczej?
Czy można koszty dokumentować notą księgową?
Prawidłowo przeprowadzona inwentaryzacja to podstawa do sporządzenia rzetelnego sprawozdania finansowego.Z zasady inwentaryzacji dokonuje się co roku. Wynika to z faktu iż służy ona urealnieniu stanu aktywów i pasywów, które potem są prezentowane w sprawozdaniu finansowym. W niektórych przypadkach możliwe jest rzadsze niż raz na rok przeprowadzenie inwentaryzacji drogą spisu z natury, pod warunkiem że zapasy lub środki trwałe są na terenie strzeżony. Ważne jest przy tym prawidłowe przygotowanie do niej, w szczególności przygotowanie instrukcji oraz powołanie zespołu spisowego, o czym przeczytasz w załączonym e-booku.
Dowiesz się:
Wyniki inwentaryzacji stanowią bazę sporządzanego co roku sprawozdania finansowego, dlatego tak ważne jest jej prawidłowe przeprowadzenie. W artykule znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do inwentaryzacji, którą możesz rozpocząć już od października.
Inwentaryzację metodą spisu z natury przeprowadza się co roku na dzień bilansowy. Ale od tej reguły są wyjątki. Mogą też wystąpić problemy dotyczące spisów w zakresie dostępności. Sprawdź jak przeprowadzić inwentaryzację tą metodą.
Niewłaściwe sporządzanie arkuszy spisowych, wadliwe wprowadzanie do nich korekt i poprawek czy rozciąganie w czasie prac to tylko niektóre błędy popełniane podczas inwentaryzacji. Sprawdźmy, jakie są inne nieprawidłowości. Warto się z nimi zapoznać, aby przeprowadzając inwentaryzację, unikać ich w swojej jednostce.
Dowiesz się na co uważać, by nie popełnić:
Inwentaryzacja tą metodą polega na porównaniu danych ksiąg rachunkowych z odpowiednimi dokumentami i weryfikacji wartości tych składników. Chodzi tu przede wszystkim o urealnienie sald wykazywanych w księgach rachunkowych oraz wyeliminowanie sald nieistniejących w praktyce.
Inwentaryzacja metodą porównania zapisów w księgach z dokumentacją polega na porównaniu danych ksiąg rachunkowych z odpowiednimi dokumentami i weryfikacji wartości tych składników. Chodzi tu przede wszystkim o urealnienie sald wykazywanych w księgach rachunkowych oraz wyeliminowanie sald nieistniejących w praktyce.
Aktywa niemające postaci materialnej lub powierzone innym jednostkom należy zinwentaryzować drogą potwierdzenia sald. Dzięki tej metodzie można wykryć nieprawidłowości i nadużycia w gospodarce finansowej. Jest ona drugą obok metody spisu z natury, którą możesz zastosować przy inwentaryzacji już od października.
Od 1 października można rozpocząć inwentaryzację metodą potwierdzenia sald. Warto nie czekać z pracami do ostatniej chwili i zacząć inwentaryzację wcześniej, by potwierdzenia dotarły do organizacji jeszcze przed końcem roku.
Prawidłowo przeprowadzona inwentaryzacja to podstawa do sporządzenia rzetelnego sprawozdania finansowego. Głównym jej celem jest ustalenie rzeczywistego stanu aktywów i pasywów jednostki oraz doprowadzenie danych wynikających z ksiąg rachunkowych do ich zgodności ze stanem faktycznym.
Inwentaryzacja metodą weryfikacji polega na porównaniu danych ksiąg rachunkowych z odpowiednimi dokumentami i weryfikacji wartości tych składników. Chodzi tu przede wszystkim o urealnienie sald wykazywanych w księgach rachunkowych oraz wyeliminowanie sald nieistniejących w praktyce.
© Wydawnictwo Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies. Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.