Uwaga! Przepisy o sygnalistach już obowiązują

Mariusz Kusion

Autor: Mariusz Kusion

Dodano: 26 września 2024
wEBINARY ng(105)

Ustawa o ochronie sygnalistów wchodzi w życie 25 września 2024 r.Podmioty prawne zatrudniające powyżej 50 osób muszą ustalić wewnętrzną procedurę zgłoszeń naruszeń prawa i podejmowania działań następczych. Sprawdź, czy procedurę należy upowszechnić w Internecie, np. na BIP?

Korzyści 

Dowiesz się:

Czy tylko pracownicy powinni mieć dostęp do procedury zgłoszeń wewnętrznych

Należy sięgnąć do Dyrektywy UE. Dokładnie do motywu 59., w którym czytamy, że „Podmioty prawne w sektorze prywatnym i publicznym, które ustanowiły wewnętrzne procedury dokonywania zgłoszeń, powinny być zobowiązanie do udzielania informacji na temat tych procedur, a także na temat zewnętrznych procedur dokonywania zgłoszeń do odpowiednich właściwych organów. Istotne jest, aby takie informacje były zrozumiałe i łatwo dostępne, w tym, o ile to możliwe, także dla osób innych niż pracownicy, które mają kontakt z danym podmiotem w ramach swojej działalności zawodowej, takich jak usługodawcy, dystrybutorzy, dostawcy i partnerzy handlowi. Przykładowo takie informacje mogą być umieszczane w widocznym miejscu dostępnym dla wszystkich takich osób oraz na stronie internetowej podmiotu, a także mogą być uwzględniane w programach kursów i szkoleń na temat etyki i uczciwości”.

Natomiast z art. 7. ust. 3.Dyrektywy wynika, że „należy przekazać odpowiednie informacje dotyczące korzystania z wewnętrznych kanałów dokonywania zgłoszeń ”.

Kierując się prounijną wykładnią polskich przepisów ustawy, należy przyjąć, że wewnętrzną procedurę zgłoszeń naruszeń prawa i podejmowania działań następczych należy upublicznić w sposób dostępny również dla osób, nie będących pracownikami. W dzisiejszych „e-realiach” będzie to oznaczało z reguły opublikowanie treści procedury na stronie internetowej podmiotu.

Podstawowym wymogiem jest podanie do powszechnej wiadomości co najmniej tej części procedury, która określa kanały zgłoszeń naruszenia prawa. Niemniej opublikowana powinna zostać również procedura działań następczych. Dlaczego? Ponieważ potencjalny sygnalista może wówczas świadomie ocenić, czy dany podmiot zapewnia mu odpowiedni poziom ochrony przed działaniami odwetowymi i w jaki sposób poprowadzi dalsze postępowanie w zgłoszonej sprawie.

Podstawa prawna: 
  • Art. 24 ust. 5 i 6 ustawy z 14 czerwca 2024 r. o ochronie sygnalistów (Dz.U z 2024 r., poz. 928).
  • Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 z 23 października 2019 r. w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii (PE/78/2019/REV/1).
Autor:
Mariusz Kusion

Autor: Mariusz Kusion

prawnik, trener, publicysta, społecznik. Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego. Regularnie prowadzi szkolenia dla sektora publicznego, ludzi nauki i przedsiębiorców, zwłaszcza na temat prawa własności intelektualnej, prawa pracy, prawa administracyjnego oraz szkolnictwa wyższego. Prowadzi blog: www.kreatywnieoprawie.pl
Słowa kluczowe:
sygnaliści

PAŹDZIERNIK 2024 Nr 275

PAŹDZIERNIK 2024 Nr 275
Dostępny w wersji elektronicznej