Małe firmy będące leasingobiorcami mogą liczyć na wsparcie Banku Gospodarstwa Krajowego

Dodano: 11 czerwca 2021

O 25 maja br. obowiązują przepisy, które określają zasady udzielania przez Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) pomocy dla niewielkich firm korzystających z leasingu, odczuwających negatywne skutki pandemii koronawirusa.

Nowe regulacje są adresowane do firm z sektora MŚP, a więc mikroprzedsiębiorców oraz małych i średnich przedsiębiorców, będących leasingobiorcami. Praktyka pokazuje bowiem, że leasing stanowi bardzo istotną część finansowania potrzeb tego rodzaju pomiotów, które stanowią ponad 70% leasingobiorców. Z drugiej strony firmy będące MŚP zostały szczególnie dotknięte skutkami pandemii COVID-19. Dlatego uznano, że wskazane jest wsparcie ich działalności.

Pomoc publiczna dla leasingobiorców ma postać gwarancji udzielanych przez Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) na płatności tych podmiotów z tytułu transakcji leasingowych.

Rodzaje transakcji objętych wsparciem

W myśl przepisów rozporządzenia MF z 20 maja 2021 r. w tej sprawie, gwarancją BGK mogą być objęte dwa rodzaje transakcji:

  • leasing finansowy – polegający na przekazaniu przedsiębiorcy przez finansującego na czas oznaczony prawa do użytkowania składnika majątku trwałego lub prawa do jego użytkowania i pobierania pożytków w zamian za odpowiednią opłatę (przedsiębiorca ponosi wówczas całe ryzyko wynikające z posiadania tego składnika majątku trwałego),
  • pożyczka leasingowa – polegającą na udzieleniu przedsiębiorcy przez finansującego pożyczki na zakup składnika majątku trwałego, wykorzystywanego na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej (w przypadku pożyczki leasingowej środek trwały nabyty z jej środków staje się własnością leasingobiorcy).

Zasady udzielania pomocy

Pomoc w formie gwarancji BGK udzielanych na podstawie komentowanego rozporządzenia będzie udzielana do końca 2021 roku. Może ona obejmować nie więcej niż 80% kwoty transakcji leasingowej. Ponadto obowiązuje limit kwotowy, którego wysokość jest uzależniona o sektora gospodarki, w którym działa firma. Na przykład w przypadku podmiotów zajmujących się produkcją podstawową produktów rolnych wynosi on równowartość 100.000 euro.

Aby firma otrzymała pomoc, powinna złożyć stosowny wniosek w tej sprawie do leasingodawcy (zawierający m.in. informacje o wnioskodawcy, w tym jego dane adresowe, kwotę i przeznaczenie środków z transakcji leasingowej, a także wysokość oraz termin obowiązywania gwarancji transakcji leasingowej).

Według szacunków resortu finansów ze wsparcia w formie gwarancji BGK obejmujących transakcje leasingowe skorzysta ok. 30.000 przedsiębiorców z sektora MŚP, a możliwa kwota udzielonych gwarancji wyniesie 4,5 miliarda złotych.


Źródło:
  • § 3, § 7 rozporządzenia Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z 20 maja 2021 r. w sprawie udzielania przez Bank Gospodarstwa Krajowego pomocy publicznej w formie gwarancji transakcji leasingowych w związku ze skutkami COVID-19 (Dz.U. z 2021 r. poz. 950).
Autor:

Mariusz Olech, specjalista z zakresu prawa podatkowego, prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej

PAŹDZIERNIK 2024 Nr 275

PAŹDZIERNIK 2024 Nr 275
Dostępny w wersji elektronicznej