Poznaj projekt rozporządzenia MF dotyczący zmian w zgłoszeniach celnych

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 26 sierpnia 2024
ciężarówka na wiadukcie drogowym

Ministerstwo Finansów planuje wprowadzenie zmian w przepisach wykonawczych dotyczących dokonywania zgłoszeń celnych. W tym celu przygotowało projekt rozporządzenia modyfikującego dotychczas obowiązujące w tym zakresie regulacje.

Korzyści 

Dowiesz się:

  • Jak Ministerstwo Finansów uzasadnia zmiany w rozporządzeniu w sprawie zgłoszeń celnych
  • Jaki jest proponowany przez resort finansów zakres tych zmian
  • Kiedy nowelizacja wejdzie w życie

Modyfikacji mają zostać poddane przepisy rozporządzenia Ministra Finansów z 8 września 2016 r. w sprawie zgłoszeń celnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2021 r. poz. 1841).

Jak tłumaczą projektodawcy, istotą zmian zawartych w projekcie jest dostosowanie przepisów krajowych do unijnego kodeksu celnego w zakresie pełnego wdrożenia rozwiązań informatycznych w odniesieniu do zgłoszeń celnych. Odejście, co do zasady, od papierowej formy zgłoszenia z wykorzystaniem formularzy dokumentu SAD i przejście na zgłoszenia celne składane w postaci elektronicznej spowodowało, że w przepisach unijnych wprowadzano nowy zakres danych podawanych w zgłoszeniach celnych oraz nowe zasady ich podawania, z uwzględnieniem specyfiki środowiska informatycznego. Podstawą wdrożenia tych rozwiązań jest art. 6 ust. 2 unijnego kodeksu celnego, który stanowi, że do celów wymiany i przechowywania informacji, o których mowa w art. 6 ust. 1, opracowywane są wspólne wymogi dotyczące danych.

W ramach zmian, o których mowa, w związku z ustanowieniem zasady składania zgłoszeń z wykorzystaniem systemu elektronicznego, m.in. zmieniono odpowiednio treść poszczególnych przepisów wspomnianego na wstępie rozporządzenia. Uchylony został także jego przepis § 14 ust. 1, dający możliwość dokonania zbiorczo na jednym zgłoszeniu celnym o objęcie procedurą dopuszczenia do obrotu przesyłek zawierających towary zwolnione
z należności celnych przywozowych na podstawie  rozporządzenia Rady (WE) z 16 listopada 2009 r. nr 1186/2009  (tj. ustanawiającego wspólnotowy system zwolnień celnych) i jednocześnie zwolnione z podatku w trybie przepisów odrębnych, których łączna wartość w jednej przesyłce nie przekracza równowartości 150 euro. Wprowadzone zostały również zmiany we wzorze „Dokumentu Potwierdzającego Dokonanie Zgłoszenia Celnego”, który został dostosowany m.in. do oczekiwań importerów, poprzez uszczegółowienie danych zawartych w tym dokumencie.

Rozporządzenie zmieniające, o którym mowa, ma wejść w życie po upływie 14 dni od dnia jego ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Źródło:

  • projekt (z 13 sierpnia 2024 r.) rozporządzenia Ministra Finansów zmieniającego rozporządzenie w sprawie zgłoszeń celnych.
Autor:
Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.

Nr 277 listopad 2024

Nr 277 listopad 2024
Dostępny w wersji elektronicznej