Zostało opublikowane rozporządzenie ministra rodziny i polityki społecznej zmieniające rozporządzenie w sprawie dokumentacji pracowniczej. Na jego podstawie po raz kolejny zostały zmodyfikowane przepisy rozporządzenia ministra rodziny, pracy i polityki społecznej z 10 grudnia 2018 r. dotyczące prowadzenia takiej dokumentacji (Dz.U. z 2018 r. poz. 2369 ze zm.).
Nowe przepisy w sprawie prowadzenia dokumentacji pracowniczej już opublikowane
W drugiej połowie maja br. wejdą w życie nowe przepisy regulujące zasady przechowywania dokumentów pracowniczych. Stosowne rozporządzenie ministra rodziny i polityki społecznej w tej sprawie zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw.
Nowelizacja jest związana ze zmianami przepisów na poziomie ustawowym, wprowadzonymi na podstawie ustawy z 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2023 r. poz. 641). Przypomnijmy, że w ich ramach wdrożono do krajowego porządku prawnego postanowienia dwóch unijnych dyrektyw, tj. tzw. dyrektywy life-work balance i dyrektywy rodzicielskiej. Spowodowały one konieczność uwzględnienia zmian wprowadzonych do Kodeksu pracy, które powinny znaleźć swoje odzwierciedlenie w zawartości dokumentacji pracowniczej prowadzonej dla pracownika.
W znowelizowanych przepisach wykonawczych, o których mowa, określono m.in. zasady dotyczące przechowywania takich dokumentów jak:
- wnioski pracowników o zmianę rodzaju umowy o pracę na umowę o pracę na czas nieokreślony lub o bardziej przewidywalne i bezpieczne warunki pracy, w tym polegające na zmianie rodzaju pracy lub zatrudnieniu w pełnym wymiarze czasu pracy, i odpowiedź pracodawcy na ten wniosek pracownika – art. 29 (3) § 1 i 3 Kodeksu pracy,
- wnioski pracowników o wskazanie przyczyny uzasadniającej rozwiązanie umowy o pracę na okres próbny za wypowiedzeniem albo zastosowanie działania mającego skutek równoważny z rozwiązaniem umowy o pracę i odpowiedź pracodawcy na ten wniosek pracownika – art. 29 (4) § 3 i 4 Kodeksu pracy,
- dokumenty dotyczące stosowania elastycznej organizacji pracy – art. 188 (1) Kodeksu pracy.
- wnioski pracowników o ubieganie się i korzystanie ze zwolnienia od pracy z powodu działania siły wyższej – art. 148 (1) Kodeksu pracy,
- wnioski pracowników o ubieganie się i korzystanie z urlopu opiekuńczego – art. 173 (1) Kodeksu pracy.
Rozporządzenie wejdzie w życie po upływie 7 dni od dnia jego ogłoszenia, czyli 17 maja 2023 r.
rozporządzenie ministra rodziny i polityki społecznej zmieniające rozporządzenie w sprawie dokumentacji pracowniczej (Dz.U. z 2023 r. poz. 879).