Niektóre dochody przedsiębiorstw społecznych będą wolne od CIT

Dodano: 9 września 2022
0a0ea90cfa2ca6b92e1158038ff392fc0a2113b3-original

Na podstawie regulacji, które wejdą w życie z początkiem 2023 roku, wolne od podatku dochodowego będą dochody przedsiębiorstw społecznych wydatkowane na cele związane z reintegracją społeczną i zawodową swoich pracowników, w części niezaliczonej do kosztów uzyskania przychodów. Takie zmiany w przepisach o CIT wprowadza ustawa o ekonomii społecznej.

Podstawowym celem uchwalonej 5 sierpnia 2022 r. ustawy o ekonomii społecznej jest aktywne włączenie społeczne osób zagrożonych wykluczeniem społecznym (w szczególności bezrobotnych czy też osób niepełnosprawnych), przez tworzenie wysokiej jakości, stabilnych miejsc pracy w przedsiębiorstwach społecznych. Zgodnie z założeniami tej ustawy ekonomia społeczna ma stanowić narzędzie reintegracji społecznej i zawodowej, realizować cele zatrudnieniowe, a także wspierać szeroko rozumiany rozwój lokalny w jednostkach samorządu terytorialnego.

Ustawa ta wprowadza zmiany w wielu różnych aktach prawnych, w tym także w ustawie o CIT. W tym zakresie nowelizacja polega na dodaniu do wspomnianej ustawy podatkowej nowego przepisu art. 17 ust. 1 pkt 43a. Na jego podstawie zwolnione od tego podatku będą dochody przedsiębiorstw społecznych działających w celu, o którym mowa w art. 4 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy z 5 sierpnia 2022 r. o ekonomii społecznej, wydatkowane w roku podatkowym na cele związane z reintegracją społeczną i zawodową swoich pracowników, w części niezaliczonej do kosztów uzyskania przychodów.

Trzeba nadmienić, że celem, o którym mowa w tym przepisie – jest „reintegracja społeczna i zawodowa osób zagrożonych wykluczeniem społecznym”. Takimi osobami są – zgodnie ze słowniczkiem zawartym w art. 2 ustawy, o której była mowa na wstępie – m.in. bezrobotni, poszukujący pracy po ukończeniu 50. roku życia, osoby niepełnosprawne, osoby pozbawione wolności i opuszczające zakład karny, osoby starsze, a także te, które uzyskały w Polsce status uchodźcy.

Większość przepisów ustawy o ekonomii społecznej wchodzi w życie 30 października 2022 r. (tj. w ciągu 2 miesięcy od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, co nastąpiło 29 sierpnia br.). Wyjątek dotyczy m.in. art. 67 – a więc przepisu wprowadzającego omawiane zmiany w ustawie o CIT – który zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2023 r.

 

Podstawa prawna: 


  • art. 1, art. 67, art. 86 ustawy z 5 sierpnia 2022 r. ustawy o ekonomii społecznej (Dz..U. z 2022 r. poz. 1812).

Nr 277 listopad 2024

Nr 277 listopad 2024
Dostępny w wersji elektronicznej