Nowelizacja rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu zagrożenia epidemicznego – przedłużyła stan zagrożenia epidemicznego do 31 grudnia 2022 r. Przypomnijmy, że dotychczas wiążące w tym zakresie regulacje przewidywały obowiązywanie tego stanu do 31 października br. Przedłużenie stanu zagrożenia epidemicznego wpływa m.in. na sytuację pracodawców oraz zatrudnionych przez nich osób.
COVID-19. Do końca 2022 roku przedłużono stan zagrożenia epidemicznego
Nowe rozporządzenie Rady Ministrów przedłuża do końca roku stan zagrożenia epidemicznego wprowadzony w Polsce związku z COVID-19. Nie pozostaje to bez wpływu na sytuację pracodawców oraz zatrudnionych przez nich osób.
Mianowicie zakłady pracy nadal mogą stosować specjalne rozwiązania funkcjonujące na gruncie przepisów prawa pracy, które zostały wprowadzone w związku z epidemią COVID-19. Dotyczy to np. możliwości zlecania pracownikom pracy zdalnej (na podstawie art. 3 ust. 1 specustawy o COVID-19), udzielania zaległych urlopów bez konieczności uzyskiwania zgody pracownika i z pominięciem przyjętego w zakładzie pracy planu urlopów, zawieszenia terminów przeprowadzania badań profilaktycznych medycyny pracy (na podstawie art. 12a ust. 1 specustawy o COVID-19) czy przesunięcia terminów przeprowadzania okresowych szkoleń bhp. Nowelizacja weszła w życie 31 października 2022 r.
Podstawa prawna:
rozporządzenie Rady Ministrów z 28 października 2022 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu zagrożenia epidemicznego (Dz.U. z 2022 r. poz. 2221).