W Sejmie trwają prace nad zmianami w ustawie o rachunkowości. cześć z nich ma obowiązywać już przy sporządzaniu sprawozdań za rok 2024. Sprawdź co się zmieni i czy zmiany będą miały wpływ na uproszczenie prac związanych z końcem roku bilansowego organizacji pozarządowych.
Dowiesz się:
Zobacz także
Sprawdź wskazówki pozwalające na szybkie i rzetelne przeprowadzenie spisu z natury
Jak dokonywać amortyzacji środków trwałych w fundacji nieprowadzącej działalności gospodarcze
Gdzie powinno być przesłane roczne sprawozdanie stowarzyszenia wpisanego do KRS?
Aktywa niemające postaci materialnej lub powierzone innym jednostkom należy zinwentaryzować drogą potwierdzenia sald. Dzięki tej metodzie można wykryć nieprawidłowości i nadużycia w gospodarce finansowej.
Prawidłowo przeprowadzona inwentaryzacja to podstawa do sporządzenia rzetelnego sprawozdania finansowego.Z zasady inwentaryzacji dokonuje się co roku. Wynika to z faktu iż służy ona urealnieniu stanu aktywów i pasywów, które potem są prezentowane w sprawozdaniu finansowym. W niektórych przypadkach możliwe jest rzadsze niż raz na rok przeprowadzenie inwentaryzacji drogą spisu z natury, pod warunkiem że zapasy lub środki trwałe są na terenie strzeżony. Ważne jest przy tym prawidłowe przygotowanie do niej, w szczególności przygotowanie instrukcji oraz powołanie zespołu spisowego, o czym przeczytasz w załączonym e-booku.
Warto wybrać podmiot uprawniony do zbadania sprawozdania finansowego za rok 2024 w takim czasie, aby biegły rewident przeprowadzający to badanie mógł wziąć udział w rocznej inwentaryzacji znaczących składników majątkowych.
W tym wydaniu omawiamy słownictwo związane z rachunkiem zysków i strat.
Wyboru podmiotu uprawnionego do zbadania sprawozdania finansowego za 2023 rok należy dokonać w takim czasie, aby biegły rewident przeprowadzający to badanie mógł wziąć udział w rocznej inwentaryzacji znaczących składników majątkowych. Wiąże się to z koniecznością poinformowania biegłego rewidenta o terminach jej przeprowadzenia.
W przypadku inwentaryzacji drogą spisu z natury pożądane jest opracowanie zarówno harmonogramu, jak i planu inwentaryzacji dla tej metody. Przydatne będzie też opracowanie planu sytuacyjnego (mapa terenu jednostki) zawierającego odpowiednio nazwane miejsca składowania poszczególnych rodzajów zapasów w jednostce z podaniem osób za nie odpowiedzialnych i określeniem asortymentów (rodzajów) zapasów składowanych w tych miejscach.
Prawidłowo przeprowadzona inwentaryzacja to podstawa do sporządzenia rzetelnego sprawozdania finansowego. Głównym jej celem jest ustalenie rzeczywistego stanu aktywów i pasywów jednostki oraz doprowadzenie danych wynikających z ksiąg rachunkowych do ich zgodności ze stanem faktycznym.
Od 2023 r. obowiązują nowe przepisy dotyczące sprawozdań z działalności tzw. merytorycznych niektórych fundacji. Warto zatem wiedzieć, na jakie dane należy szczególnie zwrócić uwagę, aby dobrze przygotować sprawozdanie.
Dla organizacji pozarządowych, jednostek sektora prywatnego (z wyłączeniem jednostek nadzorowanych przez KNF – działających na rynku finansowym), oraz podatników podatku dochodowego od osób fizycznych prowadzących księgi rachunkowe.
© Wydawnictwo Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies. Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.