Pytanie: Do końca roku 2024 pracownikowi pozostało 14 dni urlopu wypoczynkowego. Jednak wypowiedział umowę o pracę z zachowaniem miesięcznego okresu wypowiedzenia kończącego się 31 sierpnia 2024 r. Czy pracodawca może żądać od niego wykorzystania całego urlopu, czyli tych 14 dni zamiast 4 dni, które pozostały mu do końca okresu wypowiedzenia? Czy jest jakiś przepis, który pozwala pracodawcy narzucić wykorzystanie urlopu wypoczynkowego do przodu w momencie, kiedy pracownik nie przepracuje u tego pracodawcy do końca roku i nie nabędzie prawa do urlopu? Czy po wykorzystaniu całego urlopu u nowego pracodawcy pracownik nabyłby prawo do kolejnego urlopu jeszcze w 2024 roku, pomimo iż wykorzystałby przysługujący mu cały urlop za 2024 rok u poprzedniego pracodawcy?
Pytanie: Pracownica 22 stycznia 2025 r. uzyska wiek emerytalny (60 lat). Fundacja chce wypowiedzieć jej umowę o pracę z zachowaniem okresu wypowiedzenia, chyba że pracownica sama złoży wniosek o rozwiązanie umowy w związku z przejściem na emeryturę. Pytanie dotyczy terminu wręczenia tego wypowiedzenia przez pracodawcę. Czy możemy złożyć to wypowiedzenie np. pod koniec października, aby zachować 3-miesięczny okres wypowiedzenia (który upłynie pod koniec stycznia 2025 roku)? Mamy wątpliwości, gdyż – jak wiadomo – pracownik jest w okresie ochronnym i nie można mu wręczyć wypowiedzenia, ale samo rozwiązanie nastąpiłoby już po tym okresie ochronnym, tj. po uzyskaniu wieku emerytalnego. Czy można takie wypowiedzenie przekazać o tyle wcześniej, żeby rozwiązanie nastąpiło już po uzyskaniu wieku emerytalnego przez pracownika, a jeśli nie, to kiedy najszybciej można wręczyć to wypowiedzenie przy zachowaniu u tej osoby 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia?
© Wydawnictwo Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies. Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.