Problem: Błędnie wykazałam nadpłatę podatku dochodowego w sprawozdaniu finansowym za 2024 rok, które jest już zatwierdzone, wykazany podatek w księgach jest wyższy niż podatek w deklaracji CIT za 2024 rok. W CIT rozliczyłam stratę z lat ubiegłych, ale podatek w księgach zaksięgowałam bez uwzględnienia straty, co w efekcie skutkuje innym wynikiem netto. Jak to poprawić? Czy można dokonać korekty w 2025 roku i jak to wykazać w księgach rachunkowych?
Wiele organizacji pozarządowych posiada w swoich zasobach majątkowych składniki, które ujmowane są jako środki trwałe. Zdarza się, że składniki te przestają być użytkowane na potrzeby działalności NGO i zostają sprzedawane, czasem likwidowane. Pojawia się wtedy wątpliwość, jak prawidłowo rozliczyć takie działania.
Sprawdzisz, jak prawidłowo ująć księgowo sprzedaż środka trwałego w NGO, w tym jak zaksięgować przychody, koszty i nieumorzoną wartość majątku.
Poznaj różnicę między rozliczeniem księgowym a podatkowym – dowiesz się, kiedy dochód ze sprzedaży może być zwolniony z CIT.
Dowiesz się, że środki trwałe wykorzystywane w działalności statutowej nie podlegają podatkowej amortyzacji, ale ich zakup może być wydatkiem statutowym.
Poznaj konkretne przykłady księgowań i interpretacji podatkowych, które pomogą uniknąć błędów przy rozliczeniach sprzedaży majątku organizacji.
Zobacz także
© Wydawnictwo Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies. Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.