Wprowadzenie zachęt do korzystania z procedur zgłoszeń wewnętrznych jest obowiązkowe w przypadku tzw. organów publicznych i nieobowiązkowe w przypadku pozostałych podmiotów prawnych, które mają obowiązek lub dobrowolnie wprowadzają procedurę zgłoszeń wewnętrznych. Sprawdźmy, co może stanowić taką zachętę.
Inspiracji do tego artykułu dostarczyły powtarzające się pytania o to, czy sygnalistę… trzeba zatrudnić na etacie. Wyjaśnijmy - sygnalista to nie to samo, co np. inspektor ochrony danych osobowych. Nie chodzi również o żaden nowy rodzaj stanowiska pracy. Sygnalista to osoba, która zgłasza w danym podmiocie, że zauważyła w nim naruszenie prawa. Takiego zgłoszenia może dokonać niemal każdy, z kim współpracujemy. Nie mylmy też sygnalisty z osobą, zespołem czy komisją powołaną w naszej organizacji do rozpatrywania takich zgłoszeń.
Sprawdzisz, kto na podstawie nowych przepisów może być uważany za sygnaliste i od kogo masz jako pracodawca obowiązek odebrać zgłoszenie o naruszeniu prawa.
Zobacz także
Wdrożenie wewnętrznej procedury zgłoszeń sygnalistów cz. II Z jakimi problemami możesz się mierzyć przy określaniu procedury >
Wdrożenie wewnętrznej procedury zgłoszeń sygnalistów cz. I. Podstawowe zagadnienia>
Zostało już niecałe trzy miesiące na wdrożenie wewnętrznych procedur przewidzianych w ustawie o ochronie sygnalistów. Poniżej webinar, który pomoże we wdrożeniu ww. procedury wskazując dokumentacje jaką należy przygotować
Zyskasz najważniejsze informacje na temat wdrożenia procedur przewidzianych w ustawie o ochronie sygnalistów, z naciskiem na dokumentacje niezbędną do przygotowania przez jednostkę.
© Wydawnictwo Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies. Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.