Pytanie: W styczniu ZUS przysłał informację, że pracownik zatrudniony w trzech zakładach pracy przekroczył roczne ograniczenie podstawy wymiaru składek (tzw. 30-krotność). ZUS zwróci w lutym nadpłatę składek zakładu pracy i pracownika. Korekty w listach płac nie będzie, dostaniemy tylko decyzję o wysokości kwot. W związku z tym będziemy zobligowani do zwrotu pewnej kwoty pracownikowi. W powyższej sytuacji będzie wpływ od ZUS oraz wypływ do pracownika. Jak należy zaksięgować te operacje?
Sprawdzisz, jak prawidłowo zaksięgować korektę składek ZUS po przekroczeniu rocznej podstawy wymiaru, tzw. 30-krotności.
Dowiesz się, w jakim roku ująć korektę w księgach rachunkowych – w zależności od momentu sporządzenia sprawozdania finansowego.
Poznasz, jakie konta księgowe zastosować po stronie pracodawcy i pracownika przy księgowaniu zwrotu składek.
Zrozumiesz, kiedy zwrot od ZUS powinien trafić do kosztów, a kiedy do przychodów operacyjnych jednostki.
Zobacz także
Pytanie: Mam wątpliwość co do zaliczenia składek ZUS w koszty po zmianie od 1 lipca 2022 r. Wypłata wynagrodzeń następuje 10. dnia następnego miesiąca, np. składki za wrzesień naliczane są od wynagrodzeń za sierpień wypłaconych 10 września, składki ZUS są płatne do 20 października. Kiedy zaliczyć składki ZUS w koszty podatkowe: we wrześniu czy październiku?
© Wydawnictwo Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies. Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.