Pytanie: W fundacji funkcjonują różne działy. Czy można wprowadzić zapis o przyznawaniu premii, np. frekwencyjnej, ale tylko dla pracowników jednego działu? Czy miałoby to znamiona dyskryminacji?
Pytanie: Premia świąteczna jest wypłacana pracownikom zazwyczaj dwa razy w roku. Wszyscy pracownicy otrzymują ją w jednakowej wysokości, chyba że ktoś ze względu na chorobę opuszcza dużo dni pracy. Wysokość premii świątecznej bywa również uzależniona od stanowiska. Czy w takim przypadku premia świąteczna wchodzi do podstawy zasiłkowej i do średniej urlopowej?
Odpowiedź: Taka premia nie wchodzi do podstawy wymiaru wynagrodzenia urlopowego. Najlepiej przyjąć zasadę, że jeśli danemu pracownikowi obniżono premię za okresy nieobecności spowodowane chorobą, to należy mu tę premię wliczyć do podstawy zasiłku.
Wynagrodzenie za czas urlopu wypoczynkowego ustala się z uwzględnieniem wynagrodzenia i innych świadczeń ze stosunku pracy, z wyłączeniem m.in. jednorazowych lub nieperiodycznych wypłat za spełnienie określonego zadania bądź za określone osiągnięcie.
Pytanie: Zleceniobiorcy co 2 albo 3 miesiące otrzymują premię od zleceniodawcy. Czy powinniśmy wystawiać dla nich rachunki na te kwoty? Jak to zorganizować, aby było poprawnie, zgodnie z przepisami?
© Wydawnictwo Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies. Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.