Niektóre organizacje pozarządowe mogą otrzymywać lub nabywać nieruchomości publiczne, tj. pochodzące z zasobów skarbu państwa lub będące własnością niektórych państwowych agencji. Zasady takiego przekazania lub nabywania zostały uregulowane w ustawie o gospodarce nieruchomościami.
W tym roku nie został wydłużony termin publikacji sprawozdań merytorycznych dotyczących zasadniczych aspektów działalności organizacji pożytku publicznego oraz pozwalających zorientować się m.in. w przedmiocie i zakresie finansowym prowadzonej działalności.
Jedną z form wspierania działalności organizacji jest darowizna, która w praktyce może być dość znaczącym elementem majątku organizacji. Obecnie, poza stowarzyszeniami rejestrowymi i fundacjami, darowizny mogą otrzymywać także stowarzyszenia zwykłe.
Aby otrzymywać 1,5% podatku PIT, OPP powinny do 30 czerwca 2023 r. zgłosić do urzędu skarbowego aktualny rachunek bankowy. OPP, które w ubiegłych latach zgłosiły swój rachunek i jest on nadal aktualny, nie muszą podejmować żadnych czynności.
Wyznaczono organ KAS, który jest upoważniony do przekazywania na rzecz OPP 1,5% kwoty ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Rozporządzenie w tym zakresie obowiązuje od 15 kwietnia br.
Od tego roku można przekazać 1,5%, podatku na OPP, w poprzednich latach był to 1% podatku. Aby urząd skarbowy mógł przekazać środki OPP, podatnik musi zapłacić podatek należny wynikający z PIT za 2022 r. w pełnej wysokości do 30 czerwca 2023 r.
Istotnym źródłem finansowania organizacji pozarządowych są środki z przekazanego na rzecz organizacji mających status OPP 1,5% podatku dochodowego od osób fizycznych. Środki te mogą być wykorzystane przez organizacje, ale także rozdysponowane na rzecz innych podmiotów. Przekazanie pieniędzy z tego źródła odbywa się na podstawie umowy.
Przepisy ustawy o pożytku wskazują, iż organizacja pożytku publicznego zamieszcza zatwierdzone sprawozdanie finansowe i sprawozdanie merytoryczne ze swojej działalności w terminie do 15 lipca roku następującego po roku, za który składane jest sprawozdanie finansowe i merytoryczne, na stronie podmiotowej Narodowego Instytutu w Biuletynie Informacji Publicznej. Czasu więc wydaje się jeszcze dużo, ale prace warto zacząć wcześniej.
Emeryci i renciści będą mogli przekazywać 1,5% podatku do OPP na podstawie wniosków złożonych w latach poprzednich. Raz złożony wniosek o przekazanie części podatku na rzecz OPP nie musi być powielany w kolejnych latach, jeśli pozostaje aktualny.
Pytanie: Stowarzyszenie prowadzi: działalność nieodpłatną (sfinansowaną dotacjami), odpłatną (szkolenia dotyczące zawodu terapeuty behawioralnego, konsultacje medyczne dla osoby niepełnosprawnej, staż w szkołach specjalnych prowadzonych przez stowarzyszenie) i działalność gospodarczą (sprzedaż wyrobów dzieci niepełnosprawnych, brak WTZ). Okazało się, że na 31 grudnia 2021 r. działalność odpłatna wyszła na bardzo dużym dochodzie. Działalność nieodpłatna w 2021 r. była minimalna z różnych powodów – wcześniej przychodowo porównywalna z odpłatną, zaś działalność gospodarcza była również znikoma. Pojawił się problem z działalnością odpłatną, z której dochód wyniósł ok. 140.000 zł.
© Wydawnictwo Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies. Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.