Prawo do odliczenia VAT przez koła gospodyń wiejskich może być w wielu aspektach problematyczne. Często księgowi dokonujący takich odliczeń zastanawiają się, czy nie będą one zakwestionowane przez organy skarbowe. W tym artykule zaprezentujemy pogląd fiskusa w dwóch aspektach odliczeń oraz zwolnienia.
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi ogłosiło projekt nowelizacji ustawy o kołach gospodyń wiejskich oraz ustawy o społeczno-zawodowych organizacjach rolników. Celem jest zrównanie praw różnych organizacji mieszkańców wsi.
W wakacje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi ogłosiło projekt nowelizacji ustawy o kołach gospodyń wiejskich oraz ustawy o społeczno-zawodowych organizacjach rolników. Celem jest zrównanie praw różnych organizacji mieszkańców wsi.
Od 27 lipca prawo do dofinansowania otrzymają koła gospodyń wiejskich z tych gmin, w których frekwencja w ubiegłorocznych wyborach parlamentarnych przekroczyła 60%. Jedno koło otrzyma 5 tys. zł i będzie musiało zorganizować jedną imprezę. Oznacza to mniej pieniędzy na każde koło, a jednocześnie rozszerzenie liczby uprawnionych KGW.
Dowiesz się z jakich zmian w prawie będą mogły korzystać koła gospodyń wiejskich.
Zobacz także
MF: Jest już nowy projekt dotyczący KSeF >
Pytanie: Czy stosowanie „wirtualnych” kas fiskalnych dotyczy zasadniczo ochotniczych straży pożarnych i kół gospodyń wiejskich, czy tylko określonych transakcji wykonywanych przez te organizacje?
23 marca 2023 r. weszło w życie rozporządzenie zwiększające pomoc finansową dla kół gospodyń wiejskich (KGW).
Weszło w życie rozporządzenie zwiększające pomoc finansową dla kół gospodyń wiejskich (KGW).
Pytanie: Proszę o pomoc w księgowaniu faktur w uproszczonej ewidencji przychodów i kosztów w kole gospodyń wiejskich. Jest do zaksięgowania dotacja z agencji oraz faktury zakupowe pokryte dotacją, składki członkowskie, darowizna z nadleśnictwa – wykorzystane na cele statutowe koła.
Pytanie: Koło gospodyń wiejskich prowadzi UEPiK. Jednak mam wątpliwość, jak ujmować w zestawieniu finansowym pomoc z ARiMR. W związku ze stanowiskiem Ministerstwa Finansów pomoc jest wolna od podatku, w załączniku przygotowałam zestawienie finansowe i zastanawiam się, czy pomoc została prawidłowo ujęta w dacie wpływu jako przychód (dochód) wolny od podatku przeznaczony na cele statutowe, zaś później koszty, które są ponoszone, jako koszty uzyskania przychodów. Co w konsekwencji daje nam stratę podatkową za dany rok w wysokości przyznanej pomocy finansowej? Co do kosztów pokrytych z dotacji z UG, wykazana została dotacja w kol. 2 poz. c i tylko tutaj. Gdyż nie zwiększała ona przychodów (dochodów) wolnych oraz poz. wydatków.
22 lipca br. weszły w życie przepisy nowelizujące ustawę o kołach gospodyń wiejskich. Zmiany dotyczą m.in. zarządu tych organizacji i prowadzenia spraw związanych z rejestracją i przyznawaniem pomocy publicznej dla KGW.
Koła gospodyń wiejskich (KGW) to bardzo popularne, liczne i prężnie działające na wsiach zrzeszenia głównie kobiet, które mają olbrzymie zasługi w kształtowaniu świadomości lokalnej, w zachowaniu bezcennej tradycji i wielkiej edukacyjnej działalności w tym zakresie. Wreszcie zyskują struktury i prawną podmiotowość. Wprowadza to obowiązująca od 29 listopada br. ustawa o kołach gospodyń wiejskich.
© Wydawnictwo Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies. Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.