Sprawozdawczość organizacji pozarządowych nie jest oczywista. Mimo że wydaje się, iż sprawozdania wg załącznika nr 6 stały się standardem, to nadal popełniane są błędy i niektóre organizacje przygotowują swoje sprawozdania wg załącznika nr 4 czy 5. Wciąż pojawiają się wątpliwości, jaki jest wpływ działalności gospodarczej na sprawozdawczość. Należy zatem przyjrzeć się tym zagadnieniom i je wyjaśnić, tym bardziej że mamy uchwaloną nowelizację ustawy o rachunkowości, która będzie obowiązywać przy sporządzaniu sprawozdań za 2024 rok.
Zdecydowana większość organizacji non profit nie prowadzi działalności gospodarczej. W przeszłości mogły one sporządzać sprawozdanie finansowe z uwzględnieniem uproszczeń przewidzianych dla jednostek mikro, jeśli organy zatwierdzające ich sprawozdania podejmowały w odniesieniu do lat 2016 czy 2015 taką decyzję. Za 2024 rok niektóre z nich nie mają już takiej możliwości, ponieważ z katalogu jednostek mikro zostały usunięte stowarzyszenia i fundacje. Nie ma już znaczenia, że nie prowadzą one działalności gospodarczej. Dowiedź się więcej z ebooka.
Zobacz także
Przepisy ustawy o pożytku wskazują, iż organizacja pożytku publicznego zamieszcza zatwierdzone sprawozdanie merytoryczne ze swojej działalności w terminie do dnia 15 lipca roku następującego po roku, za który składane jest sprawozdanie finansowe i merytoryczne, na stronie podmiotowej Narodowego Instytutu w Biuletynie Informacji Publicznej. Sprawdź zasady związane z jego przygotowaniem.
x
Wypalenie zawodowe w obecnych czasach zdarza się coraz częściej. Zazwyczaj zaczyna się od tego, że co dnia czujesz się coraz bardziej zmęczony i zniecierpliwiony, nie tylko wobec obowiązków zawodowych, ale też rodziny. Niestety często gdy wewnętrzny głos nawołuje do odpoczynku, ambicja skłania do wytężonej pracy. Gdy go nie posłuchamy, nadchodzi moment, gdy ciało odmawia posłuszeństwa. Słuchajmy więc sygnałów swojego ciała i dawajmy sobie czas na wypoczynek i relaks
Dowiesz się jakie ćwiczenia możesz wykonać, by pokonać stres
Sprawdzisz jakie są objawy wypalenia zawodowego
Dodaliśmy trzy nowe ebooki poruszające tematykę źródeł finansowania NGO Pobierz je z zakładki ebooki.
Organizacje pozarządowe i inne prowadzące działalność pożytku publicznego mogą prowadzić działalność gospodarczą, która służy przede wszystkim zdobyciu środków na realizację celów statutowych organizacji głównie ze sfery zadań publicznych. Organizacje prowadzące działalność gospodarczą są przedsiębiorcami podlegającymi obowiązkowi rejestracji w rejestrze przedsiębiorców KRS.
Jedną z form wspierania działalności organizacji jest darowizna, która w praktyce może być dość znaczącym elementem majątku organizacji. Obecnie, poza stowarzyszeniami rejestrowymi i fundacjami, darowizny mogą otrzymywać także stowarzyszenia zwykłe. Charakter prawny darowizny określają przepisy Kodeksu cywilnego (dalej: kc). Warto przypomnieć sobie główne zasady dotyczące tego rodzaju umowy cywilnoprawnej.
Istotnym źródłem finansowania organizacji pozarządowych są środki z przekazanego na rzecz organizacji mających status OPP 1% podatku dochodowego od osób fizycznych. Środki te mogą być wykorzystane przez organizacje, ale także rozdysponowane na rzecz innych podmiotów. Przekazanie pieniędzy z tego źródła odbywa się na podstawie umowy.
Większość organizacji non profit nie prowadzi działalności gospodarczej. W przeszłości mogły one sporządzać sprawozdanie finansowe z uwzględnieniem uproszczeń przewidzianych dla jednostek mikro. Za 2023 rok niektóre z nich nie mają już takiej możliwości, ponieważ z katalogu jednostek mikro zostały usunięte stowarzyszenia i fundacje. Nie ma już znaczenia, że nie prowadzą one działalności gospodarczej. Jeśli chcesz wiedzieć jak na podstawie obowiązujących przepisów sporządzić sprawozdanie fundacji lub stowarzyszenia ten e-book jest dla Ciebie.
Umowa sponsoringu nie została uregulowana w Kodeksie cywilnym, w związku z czym jest tzw. umową nienazwaną. Jej zasadniczą cechą charakterystyczną jest przede wszystkim świadczenie, które powinno zobowiązywać obie strony umowy. Mamy więc do czynienia z ekwiwalentnością świadczeń obu stron. Poznaj więcej zasad cechujących to źródło finansowania NGO.
W każdej jednostce, również w organizacjach pozarządowych, bardzo ważne jest przestrzeganie zasad przechowywania i ochrony dokumentów księgowych. Warto też podkreślić, że często dokumentacja rachunkowa jest jednocześnie dokumentacją podatkową, często kadrowo-płacową, zatem do zasad jej przechowywania w praktyce mają zastosowanie nie tylko przepisy prawa bilansowego.
Inwentaryzacja metodą porównania zapisów w księgach z dokumentacją polega na porównaniu danych ksiąg rachunkowych z odpowiednimi dokumentami i weryfikacji wartości tych składników. Chodzi tu przede wszystkim o urealnienie sald wykazywanych w księgach rachunkowych oraz wyeliminowanie sald nieistniejących w praktyce.
Aktywa niemające postaci materialnej lub powierzone innym jednostkom należy zinwentaryzować drogą potwierdzenia sald. Dzięki tej metodzie można wykryć nieprawidłowości i nadużycia w gospodarce finansowej. Jest ona drugą obok metody spisu z natury, którą możesz zastosować przy inwentaryzacji już od października.
Od 1 lipca br. obowiązuje większość przepisów wprowadzonych do ustawy o podatku od towarów i usług, tzw. pakiet SLIM VAT 3. Nowelizacja ta przewiduje szereg zmian, które mają uprościć zasady rozliczania podatku od towarów i usług. Część zmienionych przepisów dot. m.in. dodatkowego zobowiązania podatkowego i rachunków w grupach VAT zaczęła jednak obowiązywać już 6 czerwca 2023 r.
© Wydawnictwo Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies. Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.