Jest już nowe rozporządzenie MF określające dodatkowe dane, o które należy uzupełnić prowadzone księgi podlegające przekazaniu organom podatkowym. Sprawdź, jakie dane trzeba będzie podać w JPK_CIT i kiedy po raz pierwszy złożysz księgi rachunkowe w strukturze logicznej.
Ostatnie lekcje poświęciliśmy na omówienie podatków PIT, CIT i akcyzy. Teraz zapraszamy do wykonania krótkiego ćwiczenia sprawdzającego wiedzę z zakresu tych trzech podatków.
Test zamieszczony poniżej pozwoli na sprawdzenie słownictwa angielskiego z zakresu podatków dochodowych i akcyzy
Zobacz także
x
Pytanie: Jesteśmy spółdzielnią od 1 grudnia 2022 r. w likwidacji. W latach 2020 i 2021 spółdzielnia miała stratę łącznie 394.000 zł. Przychód całkowity za 2022 rok wyniósł łącznie 4.100.000 zł. Czy za styczeń 2023 roku spółdzielnia może zapłacić podatek dochodowy CIT w wysokości 9%? Czy ze styczniowej zaliczki 2023 roku możemy odliczyć stratę łączną z lat ubiegłych?
Pytanie: W wyniku pożaru w 2021 uległ zniszczeniu budynek handlowy (duży obiekt) spółdzielni, w wyniku czego otrzymaliśmy odszkodowanie z ubezpieczenia. W deklaracji CIT za dany rok wykazaliśmy kwotę odszkodowania jako zwolnioną. W 2022 roku spółdzielnia dokonała pierwszych nakładów na odbudowę spalonego obiektu. Jednocześnie, biorąc pod uwagę znaczny spadek obrotów spowodowany brakiem dużego punktu handlowego, który miał za zadanie utrzymanie klientów i pozycji spółdzielni na rynku lokalnym, do czasu odbudowy pawilonu prezes spółdzielni podjęła decyzję o zaangażowaniu pozostałej kwoty odszkodowania na otwarcie nowych placówek handlowych (w obcych obiektach). W związku z tym, że otrzymaliśmy negatywną odpowiedź z banku o kredytowaniu spalonego obiektu, prace inwestycyjne zostały wstrzymane. Czy spółdzielnia prawidłowo uznała, że przysługuje jej prawo do zwolnienia otrzymanego odszkodowania z CIT, które przeznaczyliśmy zarówno na odbudowę spalonego obiektu, jak i na uruchomienie nowych placówek handlowych będących inwestycją w obcych środkach trwałych? Czy jeśli stanowisko spółdzielni o zwolnieniu od podatku otrzymanego odszkodowania jest prawidłowe, to czy koszty amortyzacji nie będą stanowiły kosztów uzyskania przychodów?
Pytanie: Czy zgromadzenie zakonne (posiada osobowość prawną) prowadzące działalność niegospodarczą musi składać deklarację roczną na podatek dochodowy?
© Wydawnictwo Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies. Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.