Sejm przyjął nowelizację Kodeksu pracy w ramach ustawy o powierzaniu pracy cudzoziemcom. Pracodawca otrzyma znacznie wyższą karę finansową za naruszenie przepisów prawa pracy i wypłaty wynagrodzeń. Teraz ustawą zajmie się Senat, który może wprowadzić dodatkowe poprawki. Sprawdź, jakie kary finansowe będą grozić pracodawcom za naruszenia przepisów prawa pracy i wypłaty wynagrodzeń po zmianach w Kodeksie pracy.
Dowiesz się:
Ile po zmianach wyniesie kara dla pracodawcy, który:
Zobacz także
W ostatnich dniach do konsultacji został skierowany projekt ustawy nowelizującej Kodeks pracy. Wprowadza ona między innymi nową definicję mobbingu. Pracownik, który doznał mobbingu, będzie miał prawo dochodzić od pracodawcy zadośćuczynienia w wysokości nie niższej niż wysokość wynagrodzenia za okres 6 miesięcy lub odszkodowania. Sprawdź, co nowa definicja mobbingu oznacza w praktyce dla pracodawcy i jak zmiany w Kodeksie pracy wpłyną na regulaminy pracy pracodawców.
Od 19 marca 2025 r. rodzice wcześniaków i rodzice dzieci hospitalizowanych po narodzinach mogą korzystać z uzupełniającego urlopu macierzyńskiego. Uzupełniający urlop macierzyński będzie udzielany jednorazowo na wniosek składany przez pracownicę albo pracownika – ojca wychowującego dziecko. Wniosek musi być złożony w terminie nie krótszym niż 21 dni przed zakończeniem korzystania z uzupełniającego urlopu macierzyńskiego.
Od 26 kwietnia 2023 r. został zmieniony zakres urlopu rodzicielskiego przyznawanego rodzicom celem sprawowania opieki nad dzieckiem. W związku z tą zmianą w kp może zachodzić potrzeba przeliczenia urlopu rodzicielskiego.
© Wydawnictwo Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies. Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.