Zastanawiasz się, w jakich sytuacjach pracownikowi przysługuje zasiłek opiekuńczy oraz jakie dokumenty należy przedstawić, by uzyskać do niego prawo? Dowiesz się o tym z tekstu poniżej.
Zwróć uwagę, że z wyjątkiem opieki nad dzieckiem w wieku do 2 lat, zasiłek opiekuńczy nie przysługuje, jeżeli poza pracownikiem są inni członkowie rodziny pozostający we wspólnym gospodarstwie domowym, mogący zapewnić opiekę dziecku lub choremu członkowi rodziny.
Limit dni zasiłku z racji opieki nad dziećmi i innymi chorymi członkami rodziny wynosi 60 dni w każdym roku kalendarzowym.
Limit dni pobierania zasiłku obowiązuje bez względu na liczbę osób uprawnionych do zasiłku opiekuńczego oraz bez względu na liczbę dzieci i innych członków rodziny wymagających opieki. Sumuje się zatem nie tylko dni, przez które ubezpieczony pobiera zasiłek z racji opieki nad poszczególnymi członkami rodziny, ale także liczbę ubezpieczonych, którzy jako członkowie rodziny pobierali zasiłek w danym roku kalendarzowym.
Na początku roku opublikowaliśmy kilka porad dotyczących potrąceń z wynagrodzeń. Poniżej prezentujemy najważniejsze zasady dokonywania potrąceń z zasiłków, które w wielu kwestiach są odmienne. Ujęć z wynagrodzeń dokonuje się bowiem w oparciu o przepisy Kodeksu pracy, natomiast zasiłki podlegają egzekucji na zasadach określonych w art. 139–143 ustawy emerytalnej.
© Wydawnictwo Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies. Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.