wynagrodzenie z umowy zlecenie

wEBINARY ng(69)

Poznaj zasady dokonywania potrąceń z umowy zlecenia

Poniżej kontynuujemy cykl dotyczący potraceń dokonywanych przez pracodawcę z wynagrodzeń, tym razem zajmując się umowami zlecenia.

Zajęcie wynagrodzenia za pracę nie stanowi podstawy do dokonywania potrąceń z umowy cywilnoprawnej. Dopiero egzekucja wierzytelności uprawnia zleceniodawcę do realizacji ujęć komorniczych z kontraktu. Jeśli więc pismo przesłane z kancelarii komorniczej dotyczy wynagrodzenia za pracę, trzeba powiadomić komornika że dłużnik nie jest pracownikiem, lecz zleceniobiorcą. Realizacja potrąceń ze zlecenia będzie możliwa po przesłaniu przez komornika pisma o zajęciu wierzytelności.

Do firmy wpłynęło pismo komornika o zajęciu wynagrodzenia za pracę oraz wierzytelności z zasiłku chorobowego wykonawcy zlecenia. Zleceniodawca powiadomił komornika na piśmie, że Pan X nie jest zatrudniony w ramach stosunku pracy, tylko wykonuje umowę zlecenia. Po tygodniu do zleceniodawcy wpłynęło z kancelarii komorniczej pismo o zajęciu wierzytelności. Wówczas dopiero możliwe było dokonywanie potrąceń z kontraktu.

Warunki dokonywania potrąceń z umowy zlecenia

Co do zasady, przychody z umów cywilnoprawnych, w tym z umowy zlecenia podlegają zajęciu do pełnej wysokości. Jednak po spełnieniu określonych warunków przychody te są objęte ochroną przed potrąceniami obowiązkowymi na zasadach określonych w art. 87 i 871 Kodeksu pracy, czyli dotyczących pracowników. Co istotne, kodeksowe normy potrąceń stosuje się tylko do świadczeń powtarzających się, których celem jest zapewnienie utrzymania albo, stanowiących jedyne źródło dochodu dłużnika będącego osobą fizyczną.

Przy spełnieniu wymienionych warunków, z wynagrodzenia zleceniobiorcy – pomniejszonego o finansowane z niego składki na ubezpieczenia społeczne i zaliczkę na podatek dochodowy – podlegają ujęciu:

  1. sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych – do wysokości 3/5 (60%) wynagrodzenia,

  2. sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne – do wysokości 1/2 wynagrodzenia,

  3. zaliczki pieniężne – do wysokości 1/2 wynagrodzenia.

Potrącenia, o których mowa w pkt 2 i 3 nie mogą w sumie przekraczać połowy wynagrodzenia, natomiast łącznie z potrąceniami wymienionymi w pkt 1 – 3/5 (60%) wynagrodzenia.

Wolna od potrąceń jest:

  1. kwota wynagrodzenia stanowiąca równowartość minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w danym roku kalendarzowym, po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne finansowanych z tego wynagrodzenia oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych – przy potrącaniu sum egzekwowanych na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne,

  2. 75% wynagrodzenia określonego w pkt 1 – przy potrącaniu zaliczek pieniężnych.

W odniesieniu do świadczeń alimentacyjnych kwota wolna od potrąceń nie została ustanowiona, a tym samym ujmuje się je w ramach obowiązującego limitu.

Korzyści 

Poznasz zasady dokonywania potrąceń z wynagrodzenia osób, które zatrudnisz na umowę zlecenie.