Pytanie: Nasz pracownik jest zatrudniony od ponad 10 lat. W marcu 2023 roku zachorował. Otrzymuje wynagrodzenie stałe, miesięczne w wysokości 4.100 zł. Jaki okres należy przyjąć do obliczenia wynagrodzenia chorobowego, jeśli w marcu 2022 roku pracownik ten był cały miesiąc na zasiłku i nie otrzymał wynagrodzenia chorobowego z firmy, tylko zasiłek z ZUS. Oznacza to, że nie przepracował u nas ani jednego dnia (biorąc pod uwagę 12 mies. poprzedzających chorobę). Czy powinnam mimo wszystko wziąć okres od marca 2022 do lutego 2023 roku i dodać tylko 11 miesięcy? A jeśli tak, to czy później podzielić to przez 12 miesięcy, czy przez 11? Czy mogłabym prosić o wyliczenie kwoty za 1 dzień chorobowego przy założeniu stałej pensji 4.100 przez ten okres?
Pytanie: Pracownik ma co miesiąc wypłacany dodatek za dojazdy. Jest on wypłacany tylko za dni faktycznie przepracowane. Jest pomniejszany za dni nieobecności w pracy. Składnik tego wynagrodzenia podlega składkom ZUS oraz podatkowi PIT. Czy należy ujmować go przy wyliczaniu wynagrodzenie chorobowego? Czy wchodzi on do podstawy świadczeń?
© Wydawnictwo Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies. Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.