Pytanie: Mamy pracownicę, która wyczerpała okres zasiłkowy 182 dni z powodu ciężkiej choroby i jest w trakcie leczenia onkologicznego. Zostały złożone dokumenty o przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego. Z decyzji ZUS wynika, że pracownica jest całkowicie niezdolna do pracy i nie rokuje szybkiego powrotu do zdrowia. Jak powinniśmy postąpić z takim pracownikiem? Jaki sposób rozwiązania umowy o pracę zastosować, jeżeli jest to pracownica w okresie ochronnym przed emeryturą?
Pytanie: Jednostka zatrudnia dwóch pracowników. Jeden z nich od 2021 roku jest na rencie. Nie rozwiązaliśmy z nim umowy o pracę, pracownik nie otrzymuje wynagrodzenia. Na ZUS RSA jest wykazywany co miesiąc z kodem 151. Pracodawca zamierza w tym roku rozwiązać umowę o pracę. Jakie ma w związku z tym obowiązki? Co z odprawą i z urlopem wypoczynkowym za okres, kiedy pracownik nie pracuje i pobiera rentę z ZUS? W jednostce jest zatrudniony od sierpnia 2016 roku.
Pytanie: Pytanie dotyczy trybu rozwiązania stosunku pracy z pracownikiem, który nie przedłożył pracodawcy zdolności do pracy po zakończeniu świadczenia rehabilitacyjnego. Pracownik nie zamierza wracać do pracy. Umowa o pracę była zawarta do 30 czerwca 2023 r., zaś zakończenie świadczenia rehabilitacyjnego miało miejsce przed wygaśnięciem umowy o pracę.
© Wydawnictwo Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies. Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.