Ponowny autozapis dotyczy osób, które złożyły deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK. W przypadku osób zatrudnionych niebędących uczestnikami PPK niezbędne jest wcześniejsze zawarcie dla nich umowy o prowadzenie PPK.
Pytanie: Z wynagrodzenia za marzec naliczymy i pobierzemy wpłaty do PPK zarówno od aktywnych uczestników PPK, jak i osób, które zostaną automatycznie zapisane do programu, ponieważ nie złożyły ponownie deklaracji rezygnacji. Co z przychodem pracownika, a tym samym z podatkiem dochodowym? Wynagrodzenie będzie wypłacone 10 marca 2023 r., a składki do PPK możemy przekazać najwcześniej 1 kwietnia 2023 r. Kolejne wynagrodzenie będziemy wypłacać 10 kwietnia i tu naliczymy PPK i jednocześnie zapłacimy do instytucji finansowej, a tym samym pobierzemy podatek od PPK pracodawcy. Co z kwotą, którą naliczymy w wynagrodzeniu 10 marca 2023 r., a nie opodatkujemy? Czy należy ją dopisać do wynagrodzenia wypłaconego 10 kwietnia 2023 r. (zapłata do instytucji finansowej 1 kwietnia 2023 r.). Proszę o wyjaśnienie zasad na liczbach – od wynagrodzenia 4.000 zł.
Pytanie: Czy obecnie pracownicy znowu powinni złożyć od 2023 r. decyzje o odstąpieniu z PPK? Chodzi o tych pracowników, którzy przekazali takie decyzje pracodawcy już to przy zatrudnieniu i nadal pracują. Czy jeszcze coś pracownicy muszą złożyć?
Pytanie: Z jaką datą pracownicy powinni złożyć rezygnację z przystąpienia PPK? Czy nowo zatrudnieni pracownicy podlegają autozapisowi od razu po podjęciu pracy, czy dopiero po 3 miesiącach zatrudnienia? Czy jeśli powstaje nowa jednostka 1 lutego 2023 r., to czy tacy pracownicy powinni od razu złożyć rezygnację, jeśli nie chcą przystąpić do PPK, czy dopiero po upływie 3 miesięcy?
© Wydawnictwo Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies. Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.