awatar eksperta

Katarzyna Druczak

Doradca zawodowy, pedagog, trener, wicedyrektor w Zespole Szkół w Wałbrzychu, autorka publikacji i warsztatów doskonalących umiejętności doradcy. Członek Stowarzyszenia Doradców Szkolnych i Zawodowych RP.
29 artykułów na stronie

Zakup niszczarki w wyniku błędu został zaklasyfikowany do poprzedniego roku obrotowego. Co dalej?

Pytanie: Pytanie: Jak powinna wyglądać ewidencja ujawnionej nadwyżki pozostałego środka trwałego (wyposażenia) podczas inwentaryzacji? Popełniono błąd w ewidencji: zakup niszczarki został zaewidencjonowany w poprzednim roku obrotowym na kontach 411 (Zużycie materiałów) /200 (kontrahent). Zgodnie z polityką rachunkowości niszczarka (elektroniczny sprzęt biurowy bez względu na wartość) powinien być ewidencjonowany jako „pozostałe środki trwałe" (013) i jeśli jego wartość jest mniejsza niż 3.500 zł jednorazowo amortyzowany. Z uwagi na fakt, że koszt zakupu był już ujęty w roku poprzednim tylko na niewłaściwym koncie księgowym (ale wpłynął już na wynik finansowy jednostki) to czy księgowanie przy rozliczeniu inwentaryzacji powinno wyglądać następująco: Pytanie: Pytanie: Jak powinna wyglądać ewidencja ujawnionej nadwyżki pozostałego środka trwałego (wyposażenia) podczas inwentaryzacji? Popełniono błąd w ewidencji: zakup niszczarki został zaewidencjonowany w poprzednim roku obrotowym na kontach 411 (Zużycie materiałów) /200 (kontrahent). Zgodnie z polityką rachunkowości niszczarka (elektroniczny sprzęt biurowy bez względu na wartość) powinien być ewidencjonowany jako „pozostałe środki trwałe" (013) i jeśli jego wartość jest mniejsza niż 3.500 zł jednorazowo amortyzowany. Z uwagi na fakt, że koszt zakupu był już ujęty w roku poprzednim tylko na niewłaściwym koncie księgowym (ale wpłynął już na wynik finansowy jednostki) to czy księgowanie przy rozliczeniu inwentaryzacji powinno wyglądać następująco:
28 maja 2021Czytaj więcej »

Księgowanie zwrotu od członka rady nadzorczej, który otrzymał zawyżone wynagrodzenie

Pytanie: Spółka wypłaciła członkowi Rady Nadzorczej w okresie 2018 – 2019 r. zawyżone wynagrodzenie, przez przyjęcie niewłaściwej podstawy wymiaru wynagrodzenia. Były już członek rady, chce dokonać jednorazowego zwrotu nienależnego mu wynagrodzenia, na konto pracodawcy. Wątpliwość Spółki dotyczy sposobu rozliczenia otrzymanego zwrotu. Czy pracownik powinien zwrócić Spółce kwotę netto czy brutto? Przy założeniu, że rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych dokona sam zgodnie z art.26 ust.1 pkt.5 zaś korektę deklaracji ZUS przeprowadzi Spółka. Jak ująć w księgach handlowych wpływ na konto Spółki nadpłaconego wynagrodzenia? Czy Spółka musi dokonać korekty kosztów podatkowych wstecz, poprzez złożenie korekt CIT-8 za rok 2018,2019,2020 czy istnieje inna możliwość rozliczenia owego zwrotu w roku bieżącym? Jak ująć powyższe operację w księgach handlowych? Pytanie: Spółka wypłaciła członkowi Rady Nadzorczej w okresie 2018 – 2019 r. zawyżone wynagrodzenie, przez przyjęcie niewłaściwej podstawy wymiaru wynagrodzenia. Były już członek rady, chce dokonać jednorazowego zwrotu nienależnego mu wynagrodzenia, na konto pracodawcy. Wątpliwość Spółki dotyczy sposobu rozliczenia otrzymanego zwrotu. Czy pracownik powinien zwrócić Spółce kwotę netto czy brutto? Przy założeniu, że rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych dokona sam zgodnie z art.26 ust.1 pkt.5 zaś korektę deklaracji ZUS przeprowadzi Spółka. Jak ująć w księgach handlowych wpływ na konto Spółki nadpłaconego wynagrodzenia? Czy Spółka musi dokonać korekty kosztów podatkowych wstecz, poprzez złożenie korekt CIT-8 za rok 2018,2019,2020 czy istnieje inna możliwość rozliczenia owego zwrotu w roku bieżącym? Jak ująć powyższe operację w księgach handlowych?
7 maja 2021Czytaj więcej »

Czy na dzień otwarcia ksiąg rachunkowych należy dokonać ujęcia wszystkich posiadanych aktywów i pasywów

Pytanie: Osoba fizyczna prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą w 2020 roku prowadziła Podatkową Księgę Przychodów i Rozchodów. W trakcie roku 2020 wystawialiśmy faktury sprzedaży za nasze usługi jak i otrzymywaliśmy faktury zakupu za usługi w obcej walucie.  Na bieżąco te transakcje były księgowane w PKPiR po przeliczeniu według kursu z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wystawienia faktury.  Za rok 2020 nie sporządzamy bilansu. Od 2021 roku musimy prowadzić pełną księgowość. Czy musimy w takiej sytuacji dokonać wyceny bilansowej należności i zobowiązań na dzień 31. grudnia 2020 według kursu z dnia 31 grudnia 2020 r.? Musieliśmy zrobić Bilans Otwarcia na 2021 rok. Czy te należności i zobowiązania, na BO na dzień 01.01.2021 r. mają być wycenione w naszym przypadku według kursu z 31.12.2020 r. czy według kursu, jaki został zastosowany dla tych transakcji w 2020 roku przy wpisie do PKPiR? Pytanie: Osoba fizyczna prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą w 2020 roku prowadziła Podatkową Księgę Przychodów i Rozchodów. W trakcie roku 2020 wystawialiśmy faktury sprzedaży za nasze usługi jak i otrzymywaliśmy faktury zakupu za usługi w obcej walucie.  Na bieżąco te transakcje były księgowane w PKPiR po przeliczeniu według kursu z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wystawienia faktury.  Za rok 2020 nie sporządzamy bilansu. Od 2021 roku musimy prowadzić pełną księgowość. Czy musimy w takiej sytuacji dokonać wyceny bilansowej należności i zobowiązań na dzień 31. grudnia 2020 według kursu z dnia 31 grudnia 2020 r.? Musieliśmy zrobić Bilans Otwarcia na 2021 rok. Czy te należności i zobowiązania, na BO na dzień 01.01.2021 r. mają być wycenione w naszym przypadku według kursu z 31.12.2020 r. czy według kursu, jaki został zastosowany dla tych transakcji w 2020 roku przy wpisie do PKPiR?
16 kwietnia 2021Czytaj więcej »

Czy o fakcie przejścia z PKPiR na księgi rachunkowe trzeba zawiadamiać urząd skarbowy?

Pytanie: Osoba fizyczna prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. Do końca 2020 roku ewidencję księgową prowadziła w formie uproszczonej w postaci podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Ze względu na obroty w 2020 roku wynoszące powyżej 2.000.000 euro jest zobowiązana w 2021 roku prowadzić pełną księgowość, tj. księgi rachunkowe.  Czy musi zawiadomić o tym fakcie Urząd Skarbowy? Jak prawidłowo rozpocząć księgowanie w 2021 roku? Jak ustalić wartość aktywów i pasywów?  Czy prowadzenie pełnej księgowości w jednoosobowej działalności gospodarczej jest podobne do pełnej księgowości np. w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością? Czy w takim przypadku muszą być prowadzone raporty kasowe w firmie, a co za tym idzie księgowanie na koncie 101- KASA? Jak ustalić po stronie pasywów kapitał podstawowy kapitał fundusz właściciela?  Jaką formę księgowania kosztów wybrać – czy tylko zespół 4, czy 4 i 5?  Pytanie: Osoba fizyczna prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. Do końca 2020 roku ewidencję księgową prowadziła w formie uproszczonej w postaci podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Ze względu na obroty w 2020 roku wynoszące powyżej 2.000.000 euro jest zobowiązana w 2021 roku prowadzić pełną księgowość, tj. księgi rachunkowe.  Czy musi zawiadomić o tym fakcie Urząd Skarbowy? Jak prawidłowo rozpocząć księgowanie w 2021 roku? Jak ustalić wartość aktywów i pasywów?  Czy prowadzenie pełnej księgowości w jednoosobowej działalności gospodarczej jest podobne do pełnej księgowości np. w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością? Czy w takim przypadku muszą być prowadzone raporty kasowe w firmie, a co za tym idzie księgowanie na koncie 101- KASA? Jak ustalić po stronie pasywów kapitał podstawowy kapitał fundusz właściciela?  Jaką formę księgowania kosztów wybrać – czy tylko zespół 4, czy 4 i 5? 
12 stycznia 2021Czytaj więcej »

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma