Zmiany mają polegać na skróceniu okresu amortyzacji środków trwałych w postaci budynków i budowli niemieszkalnych z 40 lat – odpowiednio do 5 lub 10 lat, w zależności od wysokości przeciętnej stopy bezrobocia w powiecie położenia nieruchomości.
Planowane jest skrócenie okresu amortyzacji budynków niemieszkalnych
Jest projekt nowelizacji przepisów o podatku dochodowym, która ma zmienić zasady amortyzacji niektórych budynków i budowli niemieszkalnych. Korzyści zyskałyby podmioty działające w gminach o wysokim wskaźniku bezrobocia.
Ich celem jest wsparcie mikro-, małych i średnich przedsiębiorców prowadzących działalność w gminach o wysokim wskaźniku bezrobocia, będących jednocześnie gminami o niskim dochodzie w przeliczeniu na mieszkańca (i zagrożonych w związku z tym procesem wyludnienia). Instrumentem służącym osiągnięciu tego celu ma być skrócenie okresu amortyzacji ww. środków trwałych w sposób, o którym była mowa na wstępie.
Według autorów nowelizacji ma to zachęcać inwestorów do tworzenia miejsc pracy tam, gdzie występuje wskazany ważny problem społeczny.
Objęcie zakresem podmiotowym nowelizacji podatników z grupy MŚP (w rozumieniu przepisów ustawy z 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców) podyktowane jest m.in. tym, że takie podmioty często mają mniejsze możliwości rozwoju, z powodu np. większych trudności w pozyskiwaniu środków finansowych na rozwój prowadzonej działalności czy też działania na lokalnych rynkach.
W projekcie nowelizacji zaproponowano, aby dla nieruchomości znajdujących się w powiecie, w którym przeciętna stopa bezrobocia wynosi:
od 150% do 200% przeciętnej stopy bezrobocia w kraju – okres amortyzacji nie mógł być krótszy niż 10 lat,
powyżej 200% przeciętnej stopy bezrobocia w kraju – okres amortyzacji nie mógł być krótszy niż 5 lat.
projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.