Pytanie: Koło łowieckie będzie obchodziło jubileusz. Zwróciło się z zapytaniem, czy z tej okazji może zorganizować imprezę jubileuszową dla członków koła i ich małżonek oraz sfinansować ją środkami wypracowanymi przez koło w latach poprzednich. Koło chciałoby zakupić z tej okazji jeszcze jakieś upominki, nagrody dla członków koła: bluzy, medale, gadżety. Czy tego rodzaju wydatki koło może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, czy będzie musiało je opodatkować podatkiem CIT? Czy koło łowieckie może ponosić koszty wyżywienia członków koła w trakcie polowań (np. zakupić catering)?
W praktyce działalności koła łowieckiego przekazuje ono szereg świadczeń związanych z działalnością statutową osobom fizycznym współpracującym przy realizacji takich działań. Chodzi tu o wypłaty dokonywane myśliwym oraz osobom nienależącym do koła w związku z udziałem w polowaniu, świadczenia przekazywane strażnikom itp. Świadczenia te wywołują skutki w podatku dochodowym jako przychód tych osób.
Pytanie:Czy koło łowieckie nieprowadzące działalności gospodarczej (niewpisane do KRS) może skorzystać z zamrożenia cen na energię elektryczną zgodnie z ustawą z 27 października 2022 (Dz.U. poz. 2243). Jeśli tak, to jaki podpunkt z pkt 5 oświadczenia składanego przez odbiorców uprawnionych powinien zaznaczyć?
Zbliża się to czas wytężonej pracy dla członków kół łowieckich – też organizacji pozarządowych, których w Polsce jest bardzo wiele. Warto przy tym pamiętać, że rozliczanie tzw. odstrzału sanitarnego powoduje ważne konsekwencje księgowo-podatkowe w VAT i podatku dochodowym od osób fizycznych.
Pytanie:
Koło łowieckie zamierza zakupić ubranie robocze i wydać je swoim członkom. Ubrania te będą używane przy realizacji zadań statutowych, a w szczególności przy zagospodarowaniu obwodów łowieckich, podczas polowań, przy dokarmianiu zwierzyny i podczas prac agrotechnicznych w dzierżawionych obiektach łowieckich i na własnych gruntach koła łowieckiego. Ubrania, jako odzież będą służyły działalności statutowej realizowanej przez członków koła łowieckiego, oraz będą miały ścisły związek z uzyskiwanymi przez koło przychodami ze sprzedanej zwierzyny i polowań dewizowych.
Czy zakup takich ubrań można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?
© Wydawnictwo Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies. Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.