Pytanie: Proszę o pomoc w interpretacji zasad rachunkowości w odniesieniu do wykazania ujemnego Funduszu własnego w bilansie na 31 grudnia 2024 r. Nasze Stowarzyszenie otrzymało dotację na koszty bieżące działalności w 2024 roku, jednak wydatkowanie tych środków będzie możliwe dopiero w roku 2025. W efekcie w rachunku zysków i strat za rok 2024 wykazana została strata netto w wysokości 279.402,52 zł, która przewyższa wartość zgromadzonego Funduszu statutowego i pozostałych funduszy. W bilansie Fundusz własny na koniec roku został wykazany jako ujemny (-16.747,28 zł), co wynika z braku możliwości pełnego pokrycia straty przez istniejące fundusze. W związku z tym mamy kilka pytań: Czy wykazanie ujemnego Funduszu własnego w bilansie jest zgodne z przepisami prawa oraz zasadami rachunkowości? Czy istnieje alternatywny sposób prezentacji tej sytuacji w bilansie, który lepiej odzwierciedliłby rzeczywisty stan finansowy stowarzyszenia? Jakie kroki należy podjąć, aby prawidłowo wyjaśnić ujemny Fundusz własny w informacji dodatkowej do sprawozdania finansowego?
Dowiesz się jak interpretować zasady rachunkowości w odniesieniu do wykazania ujemnego Funduszu własnego w bilansie na 31 grudnia 2024 r.
Zobacz także
Pytanie: W statucie spółdzielni fundusz zapasowy jest nazwany „funduszem zasobowym”, i tak też nazywany jest w uchwałach. Natomiast w sprawozdaniach księgowych jest fundusz zapasowy. Zarząd kwestionuje to nazewnictwo funduszu w sprawozdaniach finansowych. Jaka nazwa jest poprawna?
© Wydawnictwo Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies. Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.