Finanse organizacji pozarządowej w praktyce

Zarejestruj sięAby skorzystać
z pełnej wersji serwisu

Odpowiedzi ekspertów

Jak księgować zakup sprzętu medycznego?

Pytanie:

Fundacja w ramach działalności statutowej kupuje sprzęt medyczny w celu przekazania go w formie darowizny dla kliniki (takie działania Fundacji są zgodne z jej statutem).
Koszty ewidencjonowane są w układzie rodzajowym i kalkulacyjnym. Fundacja prowadzi również działalność gospodarczą i z niej w głównej mierze finansuje działalność statutową, rachunek zysków i strat sporządza w układzie porównawczym.
Jak zaewidencjonować operacje zakupu sprzętu medycznego, który z założenia ma być przedmiotem darowizny w księgach rachunkowych? Czy fakturę za zakup sprzętu dla kliniki należy ująć w kosztach rodzajowych i jednocześnie z zespole 5 jako koszty działalności statutowej? Czy należałoby raczej zaewidencjonować ten zakup na koncie zespołu 7?
Nadmieniam, że sprzęt trafia od producenta bezpośrednio do obdarowanej kliniki - fundacja otrzymuje w zasadzie tylko fakturę i jeśli klinika potwierdzi otrzymanie sprawnego sprzętu - faktura jest opłacana. Wartość sprzętu jest różna: od kilku tysięcy do ponad 100 tys. zł. Podobny problem mam z zaewidencjonowaniem materiałów zakupionych i przekazanych dla klinik, które są wykorzystywane do badań naukowych.

Jeśli jesteś zarejestrowanym użytkownikiem,
zapraszamy do zalogowania

Nie jesteś jeszcze czytelnikiem portalu NGO?

Tylko dzięki naszej publikacji:

  • Zyskasz wiedzę, dzięki której bezbłędnie poprowadzisz księgowość i rozliczysz finansowanie projektów w organizacji
  • Uzyskasz środki finansowe niezbędne dla funkcjonowania Twojej organizacji, poprowadzisz projekty dofinansowane z UE i bezbłędnie je rozliczysz
  • W jednym miejscu znajdziesz praktyczne porady z zakresu rachunkowości, podatków, prawa pracy i sprawozdawczości organizacji

Zobacz także

 • W serwisie:

  Lista wydań Lista wydań Tematyka Tematyka O publikacji O publikacji Regulamin Regulamin Reklama Reklama Kontakt Kontakt Lista wydań Tematyka O publikacji Regulamin Reklama Kontakt
 • Wip:

  www.experto24.pl www.experto24.pl www.experto24.pl
 • Portale:

  Portal Kadrowy Portal Kadrowy Portal Oświatowy Portal Oświatowy Portal BHP Portal BHP Portal ZP Portal ZP Portal FK Portal FK Portal Spółka z o.o. Portal Spółka z o.o. Portal Kadrowy Portal Oświatowy Portal BHP Portal ZP Portal FK Portal Spółka z o.o.
Copyright © 2021 Portalngo.pl